02122515604 - 09126768843 - 09126500713

انواع جت پرینتر و موارد کاربر آنها

جت پرینتر چیست؟

اگر میخواهید خلاصه ای از اطلاعات مورد نیاز مشتری مثل تاریخ تولید، تاریخ انقضا و قیمت محصول تولید شده شما بر روی محصول درج شود، بهترین انتخاب برای شما جت پرینتر است.

جت پرینتر یا لیبل زن، از جمله چاپگرهای صنعتی و مهمترین ابزارهای مورد نیاز در هرصنعتی هستند که به کارفرما امکان درج اطلاعات مورد نیاز مشتری را میدهد.

جت پرینتر یا به زبان لاتین خود Inkjet printer از دو کلمه ساخته شده است و انواع جت پرینترهای صنعتی شامل مدل های لیزری و دستی می شوند. کلمه جت Jet به معنای پراندن، پرتاب کردن و فوران می باشد و پرینتر printer نیز به معنای چاپگر است. به طور کلی جت پرینتر دستگاه چاپگر صنعتی است که توسط کابل ها و یا به صورت بی سیم به کامپیوتر متصل می شود و به این صورت اطلاعات و تصاویر را از کامپیوتر دریافت می نماید و بر روی بسته بندی محصولات و یا کاغذ چاپ می کند. به عبارت دیگر می توان گفت که از در کنار هم قرار گرفتن قطعات مکانیکی و هیدرولیکی دستگاهی الکترونیکی ساخته می شود که به آن جت پرینتر می گویند.

جت پرینتر

مزایای استفاده از جت پرینتر:

جت پرینترها توانایی چاپ با کیفیت اطلاعات مورد نیاز کاربر را بصورت رنگی و در شکل ها و اندازه های مختلف دارند. جت پرینترها نسبت به سایر پرینترها به دلیل کاربری آسان، انعطاف پذیری در فرآیند چاپ و هزینه نگهداری کم، مقرون بصرفه تر هستند.

اما مهمترین مزایای جت پرینترها مواد زیر است :

 • سرعت بالا
 • توانایی چاپ اطلاعات متفاوت بسته به نیاز
 • چاپ بدون تماس فیزیکی

انواع جت پرینتر :

جت پرینترها براساس نیاز صنایع و تولیدی ها در انواع مختلفی تولید میشوند.
جت پرینترها بطور کلی به دو دسته تقسیم میشوند :

 1. جت پرینترهای دستی و پرتابل
 2. جت پرینترهای صنعتی، الکترونیک و ثابت

جت پرینتر های دستی و پرتابل :

جت پرینتر دستی و پرتابل همانگونه که از اسمش پیداست یک جت پرینتر ساده و اغلب قابل حمل است ، این نوع از جت پرینترها سیم ندارند ویک باتری قابل شارژ در انتهای آنها تعبیه شده و استفاده از آنها نیاز به اپراتور دارد.

جت پرینترهای دستی نیز مانند جت پرینترهای صنعتی قابلیت چاپ برروی هرسطحی را دارند کما اینکه در کارگاه ها و خط تولید هایی ک اندازه محصول بزرگ است و امکان قراردادن آن روی ریل وجود ندارد استفاده از این نوع جت پرینتر موجب سهولت کار میشود.

از جت پرینترهای دستی و پرتابل برای چاپ روی بشکه ها، گالن ها، کیسه های بزرگ، کارتن های بزرگ و… استفاده میشود.

جت پرینتر های صنعتی، الکترونیک و ثابت

جت پرینترهای صنعتی و ثابت، که به آنها جت پرینترهای اتوماتیک نیز میگویند، پرکاربردترین و محبوب ترین نوع جت پرینترها هستند که کارکردن با آنها برخلاف جت پرینترهای پرتابل نیازی به اپراتور ندارد، چراکه خود دستگاه دارای سنسور و لیزر چشمی میباشد که موقعیت محصول را شناسایی کرده و زمان چاپ را تشخیص میدهد.

جت پرینترهای صنعتی و ثابت برای خط تولیدهایی که محصول روی نوار تولید قرار میگیرد، بسیار مناسب هستند و چون محل قرارگیری آنها ثابت است خطراتی مثل ضربه خوردن و افتادن از دست، سلامت دستگاه را به خطر نمی اندازد.

جت پرینترهای صنعتی انواع مختلفی دارند، که معروف ترین آنها جت پرینتر تخم مرغ است.

اما جت پرینترهای صنعتی براساس نوع کارکرد به دسته های مختلفی تقسیم میشوند:

 • CIJ: این نوع جت پرینترها سرعت بالایی دارند و برای چاپ و کارکرد بالای ۱۵ ساعت مناسب هستند.
 • DOD : این نوع از جت پرینترها دو مدل لارج کارکتر (بزرگ نوشتار) و های رزولوشن (کیفیت بالا) دارند که برای صنایع مختلف مانند مواد غذایی، محصولات آرایشی و بهداشتی، شیشه سازی و… کاربرد دارند.
 • TTO : چاپ این دستگاه ها که به چاپ انتقال حرارت مشهورهستند که برای بسته بندی های منعطف مناسب هستند.
 • TIJ: این نوع از جت پرینترها کارتریجی هستند، که قیمت مناسب و ساختار ساده این چاپگرها آنهارا از سایر جت پرینترها متمایزکرده است.
 • Laser : لیزر پرینترها نیز اگر در جای درستی قرار بگیرند، سرعت کار بسیار بالایی دارند اما به دلیل مناسب نبودن برای چاپ روی همه ی سطوح، گزینه مناسبی برای همه صنایع نیستند.

کاربردهای جت پرینتر:

چاپ و انتقال اطلاعات امروزه امری مهم بشمار می آید، جت پرینترها بخاطر قیمت پایین، هزینه نگهداری کم و توانایی چاپ به روی انواع سطوح به واسطه ی استفاده از جوهر مخصوص بخود، بسیار مورد توجه و پرکاربرد هستند. درکاربردهای صنعتی، این دستگاه در انتهای خط تولید قرار می‌گیرد و اطلاعات مهمی را در اختیار مشتریان قرارمیدهد.

ازجمله کاربردهای جت پرینتر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاپ سند : جت پرینترها برای چاپ انواع مدارک اداری و فاکتورها کاربرد دارند.
 • چاپ سه بعدی : بسیاری از اشیا سه بعدی را میتوان به کمک جت پرینترها چاپ کرد.
 • چاپ روی بسته بندی : برای درج مشخصات فنی، کدمحصول، تاریخ تولید و انقضا و… در صنعت بسته بندی میتوان از جت پرینترها به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.
 • چاپ روی محصول : برای چاپ روی قوطی ها، بطری ها، باتری ها و حتی قطعات الکتریکی جت پرینترها کاربرد دارند.
 • چاپ برروی مواد خام : از جت پرینترها میتوان برای چاپ روی مواد غذایی خام مانند گوشت نیز استفاده کرد.
 • چاپ برچسب های بسته بندی : برای تولید برچسب های بسته بندی جت پرینترها بهترین انتخاب هستند.
 • چاپ عکس : جت پرینترها وسیله ای محبوب برای چاپ عکس های دیجیتال به حساب می آیند.
 • چاپ برروی لباس : جت پرینترها امکان چاپ بر روی هرسطحی را به ما میدهند بنابراین ابزار خوبی برای چاپ عکس ها و طرح های سفارشی برروی لباس هستند.
 • چاپ بر روی سی دی و دی وی دی : چاپ برروی سی دی ها و دی وی دی ها از زمان های قدیم تا به امروز به کمک جت پرینترها صورت میگرفت.

نحوه انتخاب جت پرینتر مناسب :

درفرآیند انتخاب جت پرینتر مهم ترین اصل نیازسنجی میباشد، هر صنعتی براساس نیاز و نوع محصول خود میتواند کارآمدترین جت پرینتر را برای تولیدی خود انتخاب کند.تیم مشاوران لیزر جت پرینتر مارک افشان با بررسی اصولی صنایع تولیدی شما در انتخاب جت پرینتر مناسب به شما کمک میکند.

بهترین برندهای جت پرینتر موجود در ایران :

بسیاری از شرکت های مطرح دردنیا وجود دارند، که سالانه تعداد زیادی جت پرینتر تولید میکنند. اما بدیهی است دسترسی به همه این برندها سخت و غیر ممکن خواهد بود.

ازین رو در جهت رفاه حال صاحبین صنایع و کسب و کار تیم مارک افشان به کمک متخصصان خود در جهت حمایت از تولید داخلی در تولید جت پرینتر توانایی رقابت با بسیاری از نمونه های خارجی جت پرینتر را دارد. متخصصان ما برای استفاده بهینه شما از جت پرینتر در ساخت و تولید جت پرینتر اختصاصی شما نیازهای شما را اولویت قرار میدهند.

کاربرد جت پرینتر در صنایع مختلف:

جت پرینترها ، مخصوصا جت پرینتر های اتوماتیک به دلیل سرعت بالا، دقت بالا و قابلیت چاپ بر روی سطوح گوناگون، در صنایع مختلف استفاده می‌شوند.

 • جت پرینتر و صنایع غذایی : برای چاپ تاریخ انقضا محصول، کد محصول و اطلاعات تغذیه‌ای بر روی بسته‌بندی مواد غذایی از جت پرینتر استفاده میشود.
 • جت پرینتر و صنعت لوازم آرایشی بهداشتی : برای درج نام محصول، اطلاعات نحوه مصرف و مواد تشکیل دهنده بر روی بسته‌بندی محصولات بهداشتی جت پرینترها نقش اساسی دارند.
 • جت پرینتر و صنعت برق و الکترونیک : برای چاپ نام و عملکرد تجهیزات، شماره، مدل ، مشخصات فنی مرتبط بر روی محصولات برقی و الکترونیکی، چاپهای روی برد‌های الکترونیکی مثل کد قطعه، نام شرکت و اطلاعات تکنیکی و توان قطعات نیز از جت پرینتر استفاده میشود.

نحوه نگهداری و تعمیرات جت پرینتر:

دستگاهای جت پرینتر نیز مانند هر دستگاه صنعتی دیگری هزینه های جانبی نگهداری و تعمیرات دارند. ازجمله مهمترین نکات نگهداری جت پرینتر محل نگهداری و جایگذاری آن است، این دستگاه ها باید در محلی قرار بگیرند که تهویه مناسبی داشته باشند تا بررسی ولتاژ ورودی به دستگاه به درستی انجام شود و مانع از خشک شدن جوهر دستگاه شود.

یکی دیگر از مهم ترین نکات، بررسی نوسان برق است که میتواند موجب خرابی دستگاه شود. هر دستگاه صنعتی، نیاز به انجام سرویس های دوره ای و ضروری دارد و جت پرینترها ازاین قاعده مستثنی نیستند چرا که انجام این سرویس های دوره ای سلامت دستگاه و عمرمفید آن را بالا میبرد.

آموزش کار با دستگاه جت پرینتر :

کار با دستگاه جت پرینتر اتوماتیک آسان است و تنها نیاز به تنظیم اطلاعات اولیه دارد. این دستگاه روی نوار نقاله کارخانه نصب شده و به صورت اتوماتیک با سنسور و حسگرهای خود موقعیت محصول راشناسایی کرده و عملیات چاپ را انجام می‌دهد.

جت پرینترهای دستی نیز دارای سیستم عامل هستند که با تلفن همراه قابل تنظیم هستند. سایر نمونه های جت پرینترهای دستی نیز با بلوتوث و وای فای به تلفن همراه اپراتور وصل میشوند و پس از تنظیم اطلاعات اولیه اپراتور تنها با فشردن یک دکمه و نگه داشتن دستگاه روی محل مورد نظر چاپ را انجام میدهد.

قیمت انواع مدل های جت پرینتر :

قیمت جت پرینترها به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله مهمترین این عوامل میتوان به تفاوت در نوع کارکرد جت پرینترها، تفاوت برندهای جت پرینتر موجود در بازار ، هزینه های جانبی و مصرفی جت پرینتر، طول عمر جت پرینتر، هزینه تعمییر ونگهداری جت پرینتر، سرعت کار و… میتوان اشاره کرد.

صاحبین کسب و کار میتوانند در مارک افشان جت پرینتر با قیمت مناسب با بودجه خود را برای کسب و کار خود را پیدا کنند.

سوالات متداول:

کارکردن با جت پرینتر دستی راحتتر است یا جت پرینتر صنعتی؟

پاسخ به این سوال منوط به عوامل مختلفی میباشد. اما بطورکلی جت پرینترهای صنعتی میتوانند با سرعت بیشتر و تعداد کثیری چاپ روی محصول انجام دهند.

جت پرینتر تخم مرغ چیست ؟

جت پرینتر تخم مرغ را دستگاه لیبل زن تخم مرغ و دستگاه تاریخ زن تخم مرغ نیز میگویند.
این دستگاه با قابلیت چاپ تاریخ تولید و انقضا روی تخم مرغ از جمله مهترین انواع جت پرینترهای صنعتی به شمار می آید که قابلیت چاپ بر روی تعداد برروی ۱۴۰۰۰ تا ۵۴۰۰۰ تخم‌ مرغ در ساعت را دارد.

آیا جت پرینتری وجود دارد که بدون جوهر مخصوص کارکند؟

جوهر جت پرینتر از جمله مواد مصرفی مهم جت پرینتر است. اما ممکن است چاپ جوهری برای محصول شما مناسب نباشد ازین رو جت پرینترهای لیزری میتوانند شمارا یاری کنند. جت پرینترهای لیزری مصرفی ندارند و تنها با برق اطلاعات مورد نظر را بر روی محصول حکاکی میکنند.

تیم مشاوران مارک افشان به پشتوانه سال ها تجربه در صنعت لیبلینگ با مشاوره دقیق و اصولی و بررسی کامل نیاز های صنعت شما آماده ارایه خدمات به شما میباشد.