02122515604 - 09126768843 - 09126500713

انواع جت پرینتر و موارد کاربر آنها

جت پرینتر اتوماتیک

اگر سر و کارتان با کارخانه و کارگاه و … باشد حتما نام جت پرینتر را شنیده اید. برای بسته بندی محصولات و درج تاریخ و قیمت بر روی محصولات به این وسیله احتیاج است. اما برای این که بفهمیم دقیقا این وسیله چیست و چه کار هایی را می تواند انجام دهد، باید ما را تا انتهای این مقاله دنبال کنید تا به جواب پرسش های خود برسید.

جت پرینتر چیست؟

جت پرینتر یا به زبان لاتین خود Inkjet printer از دو کلمه ساخته شده است و انواع جت پرینترهای صنعتی شامل مدل های لیزری و دستی می شوند. کلمه جت Jet به معنای پراندن، پرتاب کردن و فوران می باشد و پرینتر printer نیز به معنای چاپگر است. به طور کلی جت پرینتر دستگاه چاپگر صنعتی است که توسط کابل ها و یا به صورت بی سیم به کامپیوتر متصل می شود و به این صورت اطلاعات و تصاویر را از کامپیوتر دریافت می نماید و بر روی بسته بندی محصولات و یا کاغذ چاپ می کند. به عبارت دیگر می توان گفت که از در کنار هم قرار گرفتن قطعات مکانیکی و هیدرولیکی دستگاهی الکترونیکی ساخته می شود که به آن جت پرینتر می گویند.

جت پرینتر دستی چیست؟

جت پرینتر دستی همانطور که از نامش بر می آید کار چاپ اطلاعات را برای شما راحت کرده است زیرا این دستگاه کوچک و قابل حمل است و فضای زیادی را اشغال نمی کند. یکی از انواع جت پرینتر ها، جت پرینتر دستی است که به نام جت پرینتر پرتابل نیز شناخته می شود. به وسیله این چاپگر می توانید اطلاعات مورد نیاز و ضروری خود را بر روی محصولات تولید شده چاپ نمایید. استفاده از جت پرینتر دستی در کارگاه های کوچک که تعداد تولیدات محصولات کمی دارند، در فروشگاه ها و … مناسب است. استفاده از این چاپگر بسیار آسان است و برای کار با آن نیازی به کسب اطلاعات سخت و پیچیده ای وجود ندارد.

جت پرینتر در چه مواردی کاربرد دارد؟

دستگاه جت پرینتر در خط تولید کارخانه هایی مانند آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی، ام دی اف، کشاورزی، صنایع شیمیایی، تولید قطعات خودرو، مرغداری ها و صنایع تولید کننده تخم مرغ، صنایع تولید کننده شیشه و آینه، صنایع نظامی و … کاربرد دارد و برای درج اطلاعاتی مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضا، قیمت و … بر روی بسته بندی محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان گفت آخرین مرحله در خط تولید محصولات، درج این اطلاعات گفته شده بر روی آن ها به وسیله جت پرینتر می باشد و بعد از آن محصولات برای عرضه به بازار و یا قرار گرفتن در انبار آماده می شوند. از جت پرینتر جهت چاپ اطلاعات لازم بر روی محصولات زیر استفاده می شود:

درج اطلاعات بر روی مواد غذایی، شوینده، آرایشی و بهداشتی

محصولاتی که به طور مستقیم و غیر مستقیم با سلامتی انسان مرتبط می شوند مانند مواد غذایی، مواد شوینده مانند پودر و مایعات شوینده، محصولات آرایشی و بهداشتی مانند شامپو ها، لوسیون ها، انواع کرم ها، رژ لب و سایر مواد آرایشی باید کیفیت و مرغوبیت آن ها برای فرد تضمین شود و به همین دلیل است که در هنگام خرید این محصولات، باید به تاریخ تولید و تاریخ انقضای آن ها دقت کرد. در صورتی که تاریخ مصرف این مواد گذشته باشد احتمال مسمومیت و ایجاد حساسیت و به خطر افتادن سلامتی فرد در دراز مدت وجود دارد. از این رو شرکت های تولید کننده این محصولات باید طبق استاندارد ها، تاریخ تولید و تاریخ انقضا محصولات را بر روی بسته بندی آن ها درج کنند. برای درج این اطلاعات از دستگاه جت پرینتر استفاده می شود تا به فرد این اطمینان را بدهد که محصول تولید شده سلامت و کیفیت مد نظر را دارا است.

درج اطلاعات بر روی محصولات دارویی و پزشکی

محصولات دارویی و پزشکی به طور مستقیم با سلامت و جان مشتریان سر و کار دارند به همین دلیل حتما باید اطلاعات لازم بر روی آن ها چاپ شود. چاپ این اطلاعات توسط جت پرینتر انجام می شود.

 درج اطلاعات در صنعت خودرو سازی

در صنایع خودرو سازی باید اطلاعات لازم بر روی قطعات مختلف از جمله لنت، فیلتر و … چاپ شود. کاری که توسط جت پرینتر ها انجام می شود. از آن جایی که این قطعات معمولا به رنگ تیره هستند باید از جت پرینتر هایی استفاده شود که امکان استفاده از رنگ های مختلف برای چاپ اطلاعات را به دستگاه بدهد تا نوشته ها به خوبی قابل مشاهده باشند.

درج اطلاعات در صنعت لوله سازی

در صنعت لوله سازی بر روی لوله های پی وی سی، پوش فیت، پروپیلن و … اطلاعاتی درج می شود که توسط جت پرینتر انجام می شود. در اینصنعت نیز باید به رنگ محصولات توجه داشت و از جوهری برای چاپ اطلاعات بر روی آن ها استفاده کرد که قابلیت خواندن داشته باشند.

(۱) قابل استفاده در کلیه صنایع مانند : دارویی ، آرایشی ، بهداشتی ، لبنی ، غذایی و … (۲) ماکزیموم ارتفاع چاپ تک هد تا ۱۲.۷mm یا ۶ خط فارسی یا لاتین
(۳) فاصله هد تا محصول ماکزیموم ۳mm (۴) با قابلیت گرافیک فوق العاده بالا و با رزولیشن dpi 300
(۵) دارای نرم افزار تحت ویندوز با تنوع فونت و زبان فراوان ( فارسی ، عربی ، انگلیسی ، روسی و … ) (۶) قابلیت چاپ تاریخ اتوماتیک ، ساعت ، آرم ، شیفت کاری ، سریال و ….
(۷) برگزیده از بهترین هد دنیا با تکنولوژی HP (۸) قابلیت چاپ بر روی انواع سطوح مانند پلاستیک ، سلفون ، کاغذ ، کارتن ، فلز ، شیشه و …
(۹) بدون نیاز به سرویس و نگهداری و فوق العاده ساده (۱۰) دارای کارتریجی که شامل نازل ، فیلتر و مخزن جوهر میباشد ، بطوریکه با هر بار تعویض کارتریج هد چاپگر نیز تعویض میگردد
(۱۱) ارائه شده در دو نوع کارتریج کاغذی یا PVC ( جهت سطوح پلاستیکی ) (۱۲) دارای یک (۸۰۲) ، ده (۸۰۵) و نود و نه (۸۰۶) حافظه پیام
(۱۳) ارائه شده در سه مدل : ۸۰۶ ( با OLED) و ۸۰۵ و ۸۰۲ با امکانات نرم افزاری ، سخت افزاری و باتری متفاوت

انواع جت پرینتر کدام است؟

جت پرینتر دستی:

یکی از انواع جت پرینتر ها، جت پرینتر دستی نام دارد که همانطور که از نامش مشخص است، پرینتری سبک، کوچک و قابل حمل است و در کارخانه ها و کارگاه کوچکی مورد استفاده قرار می گیرد که تیراژ محصولاتی که تولید می کنند کم است. برای درج اطلاعاتی که متغیر است مانند تاریخ تولید و تاریخ انقضا، شیفت کاری، سری ساخت، قیمت و … بر روی محصولات مختلف از جت پرینتر دستی استفاده می شود. از جت پرینتر دستی برای درج اطلاعات مورد نظر بر روی محصولاتی که وزن زیادی دارند مانند کارت، بشکه، گالن و … استفاده می شود زیرا به علت سنگین بودن این محصولات نمی توان آن ها را به راحتی با تسمه نوار نقاله حمل و نقل کرد و در مقابل جت پرینتر های غیر دستی قرار داد.

جت پرینتر های دستی سنسور ندارند به همین دلیل یکی از کارکنان باید دستگاه را در مقابل محصول مورد نظر بگیرد و دکمه را فشار داده تا اطلاعات لازم بر روی محصول چاپ شود.

جت پرینتر دستی

جت پرینتر صنعتی:

جت پرینتر های صنعتی سنسور دارند و نحوه کار آن ها به این صورت است که محصولات مورد نظر توسط نوار نقاله به حرکت در می آیند و هنگامی که از رو به روی جت پرینتر مذکور عبور می کنند اطلاعات لازم بر روی آن ها به صورت اتوماتیک چاپ می شود. از این دستگاه برای کارخانه های بزرگ که تیراژ تولید محصولات آن ها بالا است، مناسب می باشد.

جت پرینتر دستی در چه مواردی کاربرد دارد؟

برای درج اطلاعات مهم مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضا، قیمت، بارکد، لوگو و … بر روی محصولاتی که سنگین هستند می توان از جت پرینتر دستی استفاده کرد. در کارخانه هایی که تعداد محصولات تولیدی آن ها زیاد است و وزن محصولات کم است درج اطلاعات به این صورت انجام می شود که محصول مورد نظر بر روی نوار نقاله قرار گرفته و زمانی که در برابر جت پرینتر قرار می گیرد سنسور دستگاه، آن را تشخیص داده و دستور چاپ را صادر می کند اما اگر محصولات وزن زیادی داشته باشند امکان جابجایی و قرار دادن آن ها بر روی نوار نقاله وجود ندارد در نتیجه در این موارد از جت پرینتر دستی استفاده می شود. البته در کارگاه های کوچک که تولیدات محصولات کمی دارند نیز از همین دستگاه استفاده می شود. درج اطلاعات بر روی محصولات زیر با جت پرینتر دستی انجام می شود:

بشکه، گالن، کارتن، کیسه، مرغ، گوشت، قوطی و ظروف فلزی، ظروف پلاستیکی و …

استفاده از جت پرینتر دستی چه مزایایی دارد؟

کیفیت چاپ با جت پرینتر دستی چگونه است؟

می توان گفت که با استفاده از جت پرینتر دستی اطلاعات مورد نیازتان با کیفیت بالایی بر روی محصولات چاپ می شوند و به نیاز های مشتریان را به خوبی پاسخ می دهد. برای یک چاپ خوب علاوه بر آن که جوهر مورد استفاده باید مرغوب باشد، دستگاه جت پرینتر نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. چیزی که در جت پرینتر های دستی ثابت شده است.

اطلاعات مورد نیاز در جت پرینتر دستی ذخیره می شود.

فروشگاه ها و کارگاه ها به طور مداوم محصولات خود را به بازار عرضه می کنند در نتیجه همیشه اطلاعات مورد نظر در دستگاه پرینتر باید تغییر کند. اینجا است که اگر جت پرینتر دارای حافظه جانبی باشد کار را برای تولید کننده راحت تر می کند. بیشتر جت پرینتر های دستی از کارت حافظه SD پشتیبانی می کنند و در نتیجه اطلاعات را با فرمت های مختلف در خود ذخیره می نماید.

جت پرینتر دستی از چه اجزائی تشکیل شده است؟

به طور کلی می توان گفت که جت پرینتر دستی از ۴ جزء اصلی تشکیل شده است که این اجزاء در کنار یکدیگر، اطلاعات مورد نظر را بر روی بسته بندی محصولات چاپ می کنند. این اجزاء عبارتند از:

انواع هد در جت پرینتر دستی کدام اند؟

در هنگام خرید جت پرینتر دستی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

قبل از خرید جت پرینتر دستی باید نوع استفاده از این دستگاه را مشخص کنید. این که از این دستگاه برای درج اطلاعات بر روی چه محصولاتی و در چه تعدادی می خواهید استفاده کنید. شما باید نیاز خود را مشخص کرده و با توجه به آن جت پرینتر دستی مورد نظر خود را خریداری نمایید زیرا در بازار چاپگر های متفاوتی با قابلیت های گوناگونی وجود دارند که بر حسب امکاناتی که دارند، قیمت های متفاوتی نیز دارند.

با توجه نیاز خود باید به سرعت چاپ، جوهر های مورد استفاده در آن، عمر باتری و … در جت پرینتر دستی توجه لازم را داشته باشید.

 

  • – از آن جایی که این جت پرینتر ها به صورت دستی و غیر اتوماتیک کار خود را انجام می دهند یعنی باید دستگاه را مقابل محصول گرفت تا عمل چاپ اتفاق بیفتد، عمر باتری در آن ها اهمیت زیادی دارد.
  • – قیمت این چاپگر ها متفاوت است و همانطور که گفتیم مطابق کارایی و قابلیت هایی که دارد قیمت های متفاوتی نیز دارد مثلا جت پرینتر دستی با هد hp قیمت مناسب و پایینی دارد و اگر فروشگاه و کارگاه کوچکی دارید می توانید از آن استفاده کنید.
  • – باید جت پرینتری را خریداری کنید که قطعات آن به راحتی در بازار یافت شود به همین دلیل حتما از مراکز فروش مجاز آن را خریداری نمایید.
  • – به گارانتی و خدمات پس از فروش این دستگاه توجه نمایید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی بعد از خرید، بتوانید از مزایای آن استفاده نمایید و مشکل را بر طرف کنید.
  • – این چاپگر به صورت دستی استفاده می شود در نتیجه وزن آن باید کم باشد تا فرد را خسته نکند. در هنگام خرید جت پرینتر دستی به وزن آن توجه داشته باشید.
  • – سعی کنید دستگاهی را خریداری نمایید که متناسب با نیازتان از زبان های مختلف فارسی و انگلیسی پشتیبانی کند تا در هنگام استفاده به مشکل بر نخورید.

جت پرینتر دستی چگونه کار می کند؟

جت پرینتر دستی اطلاعات مورد را در خود ذخیره می کند سپس باید آن را مقابل محصول گرفت تا چشم الکترونیکی آن را ببیند سپس با فشار دادن دکمه مورد نظر، جوهر طبق دستور بر روی محصول پاشیده می شود. کیفیت چاپ در این دستگاه بالا است و به راحتی از روی محصول پاک نمی شود. تنها تفاوتی که بین جت پرینتر دستی و صنعتی وجود دارد، نحوه کار آن ها است که این یکی به صورت دستی انجام می شود و دیگری به صورت اتوماتیک.

قیمت جت پرینتر دستی چقدر است؟

جت پرینتر های دستی قابلیت های متفاوتی دارند که باعث می شوند بر قیمت آن ها تاثیر گذار باشد. این که این چاپگر ساخت داخل باشد یا خارج نیز بر قیمت آن ها تاثیر زیادی می گذارد و قاعدتا قیمت چاپگر های ایرانی پایین تر چاپگر های خارجی می باشد.

جت پرینتر چه مدل هایی دارد؟

به طور کلی جت پرینتر دارای ۴ نوع مدل مختلف می باشد که در ادامه آن ها را نام می بریم:

جت پرینترهای دستی
SA720-min
جت پرینترهای صنعتی
جت پرینترهای صنعتی چیست
SA820-min
تعمیر و سرویس جت پرینترهای صنعتی

دستگاه جت پرینتر دارای چه اجزائی است؟

دستگاه های جت پرینتر ۴ قسمت اصلی دارند که عبارتند از:

انواع هد در جت پرینتر دستی کدام اند؟

با توجه به محصولی که قصد خرید آن را دارید، نکاتی مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضا، بارکد، قیمت و … می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشند. شما به عنوان مشتری یک محصول سعی می کنید محصولی با کیفیت و اصل، تازه و مرغوب تهیه نمایید به همین دلیل درج اطلاعات به شیوه ای که خوانا باشد و تمامی اطلاعات لازم و ضروری برای خرید آن محصول مورد نظر را داشته باشد، امر مهمی می باشد.