02122515604 - 09126768843 - 09126500713

طراحی لیبل و اهمیت آن در بازاریابی محصول

حتما تجربه کرده اید که وقتی محصولی را خریداری می کنید، لیبل آن می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد و حتی شما را ترغیب به خرید کند. این قدرت و اهمیت طراحی لیبل و بسته بندی توسط دستگاه لیبل چسبان را نشان می دهد که چقدر می تواند مخاطب را تحت تاثیر خود قرار دهد. طراحان گرافیک سعی می کنند تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا لیبلی طراحی کنند که خاص و ویژه باشد و به اندازه کافی بیننده را به خود جذب نماید. طراحی لیبل، اصول و روش های خود را دارد که در این جا قصد داریم به آن ها بپردازیم.

طراحی لیبل و اهمیت آن در بازاریابی محصول

نکات مهم در طراحی لیبل

طراحی لیبل کار بسیار مهمی است؛ زیرا به طور مستقیم با مخاطب سر و کار دارد و می تواند بر تصمیم گیری او تاثیرگذار باشد. در صورتی که قصد دارید لیبل طراحی کنید بهتر است به نکاتی که در ادامه بیان می کنیم، توجه داشته باشید تا لیبل حرفه ای و جذاب طراحی نمایید.

بهترین ابزار را در اختیار بگیرید.

برای آن که بتوانید لیبلی جذاب طراحی نمایید، باید ابزار این کار را در اختیار داشته باشید. امروزه به کمک نرم افزارهای مختلفی می توانید بهترین لیبل ها را طراحی نمایید. برخی از این نرم افزار ها عبارتند از:

Microsoft Word: این نرم افزار حاوی قالب های آماده برای طراحی لیبل می باشد. طراحان گرافیک که تازه کار هستند به کمک این نرم افزار می توانند لیبل های زیادی را در یک صفحه واحد تنظیم کرده و چاپ نمایند.

Adobe Suite: این نرم افزار برنامه های مختلف و متنوعی برای طراحی لیبل دارد؛ از جمله InDesign ، Photoshop و  Illustrator که به کمک این گزینه ها می توان طراحی های سخت و پیچیده ای برای لیبل محصولات انجام داد و به راحتی، موارد دلخواه را ویرایش نمود.

Canava: این نرم افزار آنلاین قابلیت استفاده از قالب های طراحی زیاد و رایگان را برای شما فراهم می کند. ویرایش آن ها با این نرم افزار کار راحتی است که در کل، کار طراحی لیبل را برای طراحان تازه کار، ساده و راحت می کند.

اطلاعات مهم را درج نمایید.

نکته مهم در طراحی لیبل آن است که اطلاعات مهم باید به صورت مختصر و مفید در آن گنجانده شود بدون آن که کلمه ای اضافی باشد؛ زیرا اگر متن لیبل زیاد از حد باشد خواننده را خسته و گیج می کند. به همین دلیل است که شما به عنوان طراح باید بدانید که چه چیزی را بر روی لیبل بنویسید تا خواننده، محصول و ویژگی های آن را درک کند و به خرید آن تشویق بشود.

نوع بسته بندی محصول را در نظر بگیرید.

نوع، شکل و اندازه بسته بندی، در چگونگی طراحی لیبل توسط شما اهمیت دارد. به عنوان مثال زمانی که بسته بندی محصول، کوچک است شما تنها می توانید اطلاعات کمی را در لیبل جای دهید، تا همین اطلاعات کم، خوانا و قابل رویت باشد. نوع محصول باعث می شود که نوع بسته بندی آن نیز متفاوت باشد به همین دلیل برای طراحی لیبل هر محصول، شما باید توجه داشته باشید که برای چه محصول و در چه ابعادی در حال طراحی لیبل هستید.

لوگو را در لیبل قرار دهید.

در هنگام طراحی لیبل باید جای مناسبی را برای لوگوی محصول در نظر بگیرید؛ زیرا شما به وسیله لیبل هم می خواهید اطلاعات مهم محصول را در اختیار مشتری قرار دهید و هم آن که با کمک لوگو، برای آن شرکت قرار است تبلیغ کنید.

لیبل را واضح طراحی کنید.

کار اصلی لیبل رساندن اطلاعات مهم درباره محصول به مشتری است به همین دلیل باید به اندازه کافی، خوانا و واضح باشد. زیبایی و جذابیت بصری نقش بسیار مهمی در تحت تاثیر قرار دادن بیننده دارد، اما اگر واضح و خوانا نباشد، هیچ فایده ای نخواهد داشت. در فونت نوشته ها باید اولویت بندی داشته باشید یعنی نام محصول و نام شرکت را باید خوانا، واضح و درشت بنویسید و سایر اطلاعات ریز محصول را می توانید با فونت کوچکتر بنویسید.

به فضای سفید توجه داشته باشید.

اصطلاح فضای سفید به این معنا است که بین عناصر مختلف در لیبل محصول و … فضای خالی کافی وجود داشته باشد تا چشم بیننده بتواند بر روی عناصر مهم، تمرکز و توجه داشته باشد و از خسته شدن او جلوگیری شود. رعایت این نکته باعث می شود زیبایی و جذابیت بصری در محصول شما افزایش پیدا کند و اطلاعات مهم نیز از یکدیگر تفکیک یابند.

جذابیت بصری لیبل را افزایش دهید.

بعد از رعایت تمامی نکات مهم، باید توجه داشته باشید که جذابیت ظاهری لیبل نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. شما می توانید از رنگ های جذاب و متضاد در لیبل استفاده کنید و یا تصاویر زیبا و کوچک را در آن جای دهید و یا آن که تصویری از محصول را بر روی آن قرار دهید. به عنوان مثال شما می توانید از رنگ هایی در طراحی لیبل استفاده نمایید که متناسب با رنگ محصول باشد مثلا برای لیبل آبمیوه ها می توانید متناسب با نوع آبمیوه، رنگ لیبل آن را نیز تغییر دهید به عنوان مثال برای لیموناد از رنگ زرد و لیمویی استفاده نمایید.

فراموش نکنید که از خلاقیت خودتان نیز استفاده نمایید تا کاری منحصربفرد و جذاب را تهیه نمایید.

چاپ لیبل چه تاثیری در بازاریابی محصول دارد؟

بعد از آن که محصولی با کیفیت تولید شد، بسته بندی آن و طراحی لیبل از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که قرار است به وسیله دستگاه لیبل زن لیبل را بر روی بسته بندی محصول بچسبانند باید به این نکته توجه داشته باشند که این لیبل چه تأثیری را در ذهن مخاطب ایجاد می کند؛ زیرا مشتری برای انتخاب محصول و اقدام به خرید آن ابتدا سعی می کند اطلاعات مندرج بر روی لیبل را بخواند.

طراحی جذاب لیبل برای افرادی که اولین بار است که می خواهند آن محصول را خریداری نمایند، خیلی مهم است زیرا بر روی تصمیم گیری آن ها موثر خواهد بود. اما بعد از یکبار استفاده از محصول، این کیفیت محصول است که باعث دائمی شدن آن مشتری خواهد شد و یا برعکس باعث می شود که فرد را از خریدن دوباره محصول، منصرف نماید. به همین دلیل است که طراحی لیبل در کنار کیفیت بالای محصول و سایر فاکتورها، اهمیت زیادی در فروش محصولات خواهد داشت.

امیدواریم با توجه به نکاتی که در طراحی لیبل و اهیمت آن برای شما بیان کردیم، لیبلی زیبا، خاص و جذاب را طراحی نمایید و در فروش محصولات خود تأثیر آن را به وضوح مشاهده نمایید.